Toczenie CNC

Jedną z usług obróbki metalu oferowanych przez Amro-Met jest toczenie CNC. Jest to precyzyjny proces obróbki skrawaniem za pomocą nowoczesnych, sterowanych komputerowo tokarek CNC, inaczej nazywanych również tokarkami sterowanymi numerycznie.

Czym różni się toczenie CNC od toczenia konwencjonalnego?

Zasada obróbki metalu na tokarkach CNC jest zbliżona do toczenia konwencjonalnego. Ruchy wykonywane przez użyte narzędzia są takie same w obu przypadkach, jednak w tokarkach sterowanych numerycznie są one całkowicie zautomatyzowane i nie wymagają ingerencji człowieka w trakcie procesu toczenia. Czynności manualne na tych maszynach polegają zatem na uzbrojeniu maszyny, zamocowaniu materiału oraz napisaniu i wywołaniu odpowiedniego programu.

Sterowanie maszyn odbywa się za pomocą programu sterownika logicznego PLC. Tokarki CNC są wyposażone w układ automatycznego sterowania i czujniki, przy użyciu których program steruje maszyną w obrębie wcześniej zaprogramowanego układu współrzędnych. Wszystkie elementy ruchome tokarki są korygowane i przywracane do określonego w programie położenia po każdej sekwencji. Dzięki temu tokarki CNC są niezwykle precyzyjne, a wykonane części są powtarzalne, ponieważ zaprogramowana maszyna wytwarza części w sposób cykliczny.

Jakie są zalety korzystania z tokarek CNC?

Toczenie metalu przy pomocy nowoczesnych tokarek CNC gwarantuje ogromną elastyczność, a operacje przez nie wykonywane są bardzo ekonomiczne. Dzięki większemu zróżnicowaniu narzędzi, jakie mogą te maszyny posiadać, tokarki sterowane numerycznie mogą również posiadać możliwość frezowania czy grawerowania bez konieczności przenoszenia danego elementu na inną maszynę. Dodatkowo czas obróbki jest znacznie krótszy, dzięki zautomatyzowanym i dużo bardziej precyzyjnym ruchom komputerowo zaprogramowanej maszyny. Dlatego tokarki CNC są bardzo oszczędne pod względem czasu i zużycia materiałów, a co za tym idzie — koszty produkcji na tych maszynach są naprawdę konkurencyjne.

Jakiego rodzaju elementy wykonywaliśmy dotąd w Amro-Met?

Na tokarkach CNC możemy wykonać nawet najbardziej skomplikowane kształty i formy. Przykładowe realizacje wykonane w przeszłości przez Amro-Met to:

  • maszyny przemysłowe,
  • wyposażenie medyczne,
  • elementy pociągów,
  • maszyny budowlane,
  • maszyny rolnicze,
  • zgrzewarki,
  • elementy dla branży lotniczej,
  • pompy hydrauliczne, wodne itp.,
  • i wiele innych.

Na jakim sprzęcie pracujemy?

W Amro-Met pracujemy na dwóch modelach tokarek CNC. Pierwszą z nich jest Haas ST-30. Jest to maszyna, która pomimo swoich średnich rozmiarów, zapewnia duży obszar roboczy. Tokarka Haas ST-30 oferuje znakomitą jakość w stosunku do ceny, dlatego jest ona bardzo konkurencyjna w swojej klasie. Centra tokarskie z serii Haas ST są bardzo wydajne, a ich projektanci bardzo zwracali uwagę na oferowaną elastyczność ustawienia, ekstremalną sztywność i wysoką stabilność cieplną. Maszyna bardzo dobrze pracuje w dużych i intensywnych środowiskach, dlatego jest niezawodna przy wielkoseryjnych produkcjach. Kolejną z tokarek używanych w naszej firmie jest Hyundai-Wia E160LMC. Ta maszyna charakteryzuje się niezwykle wysoką dokładnością nawet podczas długiego czasu toczenia. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu symetrycznej jednoczęściowej podstawy i płyty izolacyjnej, które blokują ciepło wytwarzane przez główne wrzeciono. Dokładne specyfikacje używanych przez nasz tokarek znajdziecie w zakładce park maszynowy. Tokarki CNC.

Dzięki wysokojakościowemu i wydajnemu sprzętowi, możemy produkować elementy zarówno mało-, jak i wielkoformatowe. Dodatkowo toczenie CNC umożliwia wykonanie wielkoseryjnych produkcji w znacznie krótszym okresie i w zdecydowanie bardziej atrakcyjnej cenie niż na tokarkach konwencjonalnych, dlatego zaufało nam już wiele firm.

Przewiń do góry